Menderes

Klaros, Notion ve Kolophon antik kent yerleşimleri, Tahtalı Barajı ve de turizmin gelişiminde rol oynayan sahil şeridi, ilçenin önemini arttırır. Menderes’e bağlı Ahmetbeyli’de, Klaros (Denizpınarı) Harabeleri ve Notion Antik Kenti bulunmaktadır. İlçenin önemli turistik merkezlerinden biri de, nazar boncuğu yapım merkezi olan Görece’dir.

Geçmişi, Roma dönemine kadar uzanan bölgede, Bizans Dönemi’nde tarihi Taş Köprü’nün birbirini bağladığı Hora ve Ayena adlı iki köyün bulunduğu bilinir. Yöreyi zapt eden Aydınoğullarından Cüneyt Bey, bu köyleri birleştirerek Cüneytabad’ı kurar. Yerleşim yeri, daha sonraları da Cumaabad ve Cumaovası adlarını alır. Menderes’te dört tarihi cami vardır. Bunlar, 1552 yılında inşa edilmiş olan Cüneyt Bey Camii ile Samancıoğlu ve 1490 yılına tarihlenen Kasımpaşa camileridir. Kasımpaşa Camii avlusunda, camiye adını veren ve II. Bayezid ile Yavuz Sultan Selim döneminin defterdarı Kasım Paşa’nın türbesi bulunmaktadır.

Ataköy
Köyün tarihinin yaklaşık 150 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Köyün güneyi, kuzeyi, batısı ormanlık çam ağaçları ve dağlarla çevrilidir, doğusunda tarım arazileri bulunmaktadır. İçme suyu olarak doğal kaynak suyu kullanılmaktadır. Köyde, özellikle düğünlerde; geleneksel keşkek, topalak, aşure gibi yemek kültürü devam etmektedir. 2007-2008 yıları arasında yapılan tarımsal amaçlı sulama göleti bulunmaktadır, köyün arazilerinin birçoğu bu sulama göletinden faydalanmaktadır.

menderes-1

Özdere
Günümüzde 22 kilometrelik sahil şeridi ile Ege’nin masmavi sularıyla kucaklaşan Özdere, 55 kilometrelik alan üzerinde kışın 10.000, yazın ise 50.000 nüfusu ağırlar. Belde içerisinde kıyıdan çeşitli uzaklıklardaki irili ufaklı otel, motel, tatil köyü ve pansiyonları, ev pansiyonculuğu ile toplam yatak sayısı 5000’i aşmaktadır. Kalemlik Milli Parkı ise eşsiz güzelliği ile kamping ve günü birlik turizme hizmet vermektedir. Turizm, halkın en önemli gelir kaynağıdır. Tarım, hayvancılık, balıkçılık ise diğer uğraş alanlarıdır.

İnce kabuğu ile, çekirdeksiz ve mis kokulu “Satsuma” mandalinas, dünya ülkelerinin sofralarını süsler. Tarihi ören yerlerine yakınlığı kadar, Adnan Menderes Havalimanı, Selçuk Efes Havaalanı, Kuşadası ve Çeşme’ye yakınlığı, Özdere’yi kara ve deniz yolları ile dünyaya açılan bir pencere haline getirmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın