Mersin polisinin başarısı BM raporuna girdi

Abdullah Biçer’in haberi

Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz,  Narkotik Şube ekipleri Mersin’de uyuşturucu satanlar ve kullananlarla ilgili mücadelesini aralık sız sürdürdüğünü belirterek, özellikle de gençleri ve vatandaşları uyuşturucu illetinden uzak durmaya çağırdı. Öksüz, çocuklarımızın geleceğini karanlığa gömen uyuşturucu baronlarının kökünü kazmak bizim görevimiz dedi. Türk Polisinin uyuşturucu ile yaptığı mücadele başarısı Birleşmiş Milletlerin hazırladığı raporda diğer ülkeler arasında 13. Sırda. Yer alıyor

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bürosu’nun “2013 Dünya Uyuşturucu Raporunu yayımlandı. Raporda dünyada ele geçen morfin ve eroinin arttığı Türkiye ile Batı ve Orta Avrupa’da ele geçen miktarda ise azalma görüldüğü bildirildi.

TÜRKİYE ENJEKSİYON’DAN BULAŞAN HIV’I AZALTMA REKORTMENİ

Rapora göre, 2012- 2013 de iğneyle uyuşturucu alanlar arasındaki HIV yayılmasını önlemede en başarılı ülke Türkiye oldu. Filipinler’de enjeksiyonla HIV bulaşma yaygınlığı yüzde 12 arttı. Bu ülkeyi Çekoslovakya, Belarus, Yunanistan, Tunus, Romanya, Finlandiya izledi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ EROİN ROTASI ESKİSİ GİBİ GÜÇLÜ DEĞİL

Eroin kaçakçılığı için uzun süredir önemli bir merkez olan Pakistan’ın coğrafi nedenlerle farklı rota ve deniz taşımacılığı dâhil nakliye türleri geliştirdiği belirtilen raporda, “Değişikliğe İran ve Türkiye’den geçen, oturmuş Balkan rotasındaki eroin akışında görülen kesinti neden olmuş olabilir. Bu Afrika ve bazı Körfez ülkelerinden Avrupa piyasalarına kaçakçılıkta ara merkez olarak yararlanan alternatif deniz rotalarının gelişmesini teşvik etmiş olabilir” denildi.

Avrupa’da bitki esrar yakalamalarında artış, reçine esrar yakalamalarında azalış eğiliminin sürdüğü, bunun reçine ithali yerine “içte esrar yetiştirmede” artış anlamına gelebileceği kaydedilen raporda, Türkiye’de 2012’de önceki yıla göre 8 ton az esrar reçinesi ele geçirildiği belirtildi.

YASADIŞI AFYON PİYASASI

Afganistan’dan daha fazla afyonun İran ve Türkiye’yi içine alan Balkan rotası ile Orta Asya ve Rusya’yı içine alan kuzey rotası yerine, Pakistan ve İran’ı kapsayan “güney” rotasıyla Avrupa’ya ulaştığına ilişkin belirtiler olduğu kaydedildi.

Güvenlik faaliyetlerinin artması sonucu Avrupa’da eroin arzının azaldığını, bunun kendini ele geçen eroin miktarlarında düşüş biçiminde gösterdiği belirtildi. Afganistan-Avrupa rotasındaki Türkiye’de, 2012 ‘de yakalanan eroin miktarının yüzde 43 azalarak 7 tona indiği de kaydedildi.

TÜRKİYE TIP DIŞI “HAP” KULLANIMINDA 13’ÜNCÜ

BM raporunda sakinleştirici ve yatıştırıcıların tıp dışında kullanılmasının yaygınlığına ilişkin bir tablo da yer aldı. Türkiye bu listede 13’üncü oldu. Sırasıyla nüfusun; Estonya’da yüzde 12.9’u, Norveç’te yüzde 12.6’sı, Portekiz’de yüzde 12’si, Litvanya’da yüzde 11.9’u, İtalya’da yüzde 10.4’ü, Makedonya’da yüzde 1.0’u, Kanada’da yüzde 9.1’i, Meksika ve El Salvador’da yüzde 7.7’si, Bolivya’da yüzde 6.9’u, Macaristan’da yüzde 6.7’si, Hollanda’da yüzde 6.7’si, Türkiye’de yüzde 5.1’i, Almanya’da yüzde 4.3’ü. Nikaragua’da yüzde 4.1’i, Polonya’da yüzde 3.3’ü, ABD’de yüzde 2.6’sı, Finlandiya’da yüzde 2.3’ü, Venezuela’da yüzde 2.1’i, Avustralya’da yüzde 1.9’u sakinleştirici ve yatıştırıcıları tıbbi amaç dışında kullanıyor. Uyuşturucu ile mücadelede başarılı olan Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz,  Her alanda suç unsurları yaratan kişiler  şunu unutmasın Devletimiz  her zaman  18 yaşında.

HABER 7

Bir cevap yazın