Narlıdere

Daha sonra sırasıyla Lidyalılar, Persler, Büyük İskender’in M.Ö. 332’de Batı Anadolu’yu ele geçirmesiyle kısa bir dönem Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı ve M.Ö. 133 – M.S. 395 arası, Romalılar egemenlik sürmüştür.

Narlıdere ilçesinin, Akkoyunlu Devleti’nin yıkılmasından sonra Safevi baskısı ile Horasandan gelerek Ege’nin çeşitli bölgelerine yerleşen Türkmen boyları ve tahtacılar tarafından, yaklaşık 150 yıl önce bugünkü Narlı Mahallesi sınırları içinde bulunan Yukarıköy’de kurulduğu söylenmektedir. Tahtacılardan sonra yine Alevi inancına sahip Bayatların bugünkü Yenikale Mahallesi sınırları içinde bulunan Aşağıköy’e yerleştikleri bilinmektedir. Narlıdere’yi oluşturan diğer iki mahalle olan Ortaköy ve Yeniköy’de ise Rumların yerleşik olduğu söylenmektedir.

İlçeye, Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele döneminde Rumların bölgeyi terk etmesi ile Yunanistan’ın Makedonya, Gümülcine bölgeleri ile Arnavutluk ve Yugoslavya’dan gelen göçmenleri, Çamtepe Mahallesi sınırları içinde bulunan Ortaköy’e Balkan göçmenleri ise Ilıca Mahallesi sınırları içindeki Yeniköy’e yerleştirilmiştir. 1950’li yıllarda nüfusu 2655 olarak belirlenen Narlıdere’de nüfus, sahil kesimine yazlıkçıların yerleşmeye başlaması, narenciye üretimi için gelen mevsimlik işçiler ile başlayan tarımsal göç ve Alevilerin çekim merkezi olması sebebi ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yoğun olarak göç eden Alevi nüfusunun etkisi ile 2000’li yıllarda 50 binlere ulaşmıştır. 1992 yılına kadar Konak ilçesinin bazı mahallelerinden oluşan bir semt konumunda olan Narlıdere; 1992’de Güzelbahçe ile birleştirilerek, Narlıbahçe adıyla ilçe kurulmuştur. Narlıbahçe ilçesi, 1993 yılında Güzelbahçe ve Narlıdere adıyla tekrar iki ilçeye ayrılmıştır.

Bir cevap yazın