Netanyahu’nun özrü Alman basınında

”Tagesspiegel” gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu ziyaretinin değerlendirildiği haberinde, uzun zamandan bu yana ilişkileri kötü olan eski ortaklar Türkiye ve İsrail’in birbirine yakınlaştığı belirtilerek, ”ABD’nin baskısıyla İsrail, Gazze’ye insani yardım götüren Türk gemisi Mavi Marmara baskını sırasında hayatını kaybeden 9 aktivist için Türkiye’den özür diledi” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in bu adımının Türkiye ile ilişkilerinin normalleşmesine olanak sağlayacağı belirtilen haberde, Suriye’deki iç savaş ve İran’ın nükleer programından dolayı tehlikeler yaşanan bölgede Washington’un en önemli iki partneri arasındaki gerginliğin ABD’yi endişelendirdiği kaydedildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi de ”Telefonla rahatlama” başlığıyla duyurduğu haberde, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin yaklaşık 3 yıl sonra yeniden normalleştirilmek istendiğini yazdı. Haberde, görüşmenin Ben Gurion havalimanında yapıldığına dikkat çekildi.

Die Welt gazetesi ise ”Netanyahu Türkiye’den özür diledi” başlığı ile verilen haberde, Obama’nın Gazze’ye yardım filosu sorununda iki ülkeye yardımcı olduğu belirtildi.

Obama’nın İsrail’den henüz ayrılmamışken ziyaretinin ilk başarısını elde ettiği ifade edilen haberde, Obama’nın Başbakan Erdoğan ile telefonla görüştükten sonra telefonu İsrail Başbakanı Netanyahu’ya uzattığına işaret edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın