Obama’nın gururla atadığı iki lider!

Obama, Beyaz Saray’daki basın toplantısına, Hagel ve Brenan’ın yanı sıra Savunma Bakanı Leon Panetta ve CIA başkanlığı görevini vekaleten yürüten Michael Morell ile birlikte çıktı.

Obama, Panetta yerine savunma bakanlığına Hagel’i resmen aday göstererek, “Hagel ordumuzun ihtiyaç duyduğu bir lider” dedi.

Obama, Hagel’in gönüllü olarak asker yapan ve Vietnam’da savaşan ilk savunma bakanı olacağını kaydetti.

Obama, CIA başkanlığına resmen aday gösterdiği Brennan’ı da ülkenin en yetenekli ve saygı duyulan istihbarat liderlerinden biri olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, savunma bakanlığına aday gösterdiği Chuck Hagel’in, Cumhuriyetçi Parti kökenli olması nedeniyle, “Washington’da ihtiyaç duyulan iki partili bir geleneği temsil ettiğini” söyledi. Obama, Beyaz Saray’da savunma bakanlığına eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel’i, CIA başkanlığına da Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan’ı resmen aday göstermesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Hagel’i, “ABD ordusunun ihtiyaç duyduğu bir lider” olarak tanımlayan Obama, Hagel’in ABD ordusuna liderliğini “tarihi” olarak nitelendirerek, Hagel’in gönüllü olarak asker yapan ve Vietnam’da savaşan ilk savunma bakanı ve savaş yarasına sahip olan birkaç savunma bakanından biri olacağını kaydetti.

Obama, Hagel’in hizmetlerinden bahsederek, Hagel’in tehlikelerle dolu dünyada Amerika’nın liderliğinin kaçınılmaz olduğunun farkında olduğunu söyledi. Hagel’in, “ABD’nin dost ve müttefikleriyle birlikte durduğunda en güçlü olduğunu” da bildiğini belirten Obama, Hagel’in bizzat savaşta yer alan biri olarak savaşın “soyut bir kavram” olmadığını ve bu nedenle de kesinlikle zorunlu kalındığında girişilecek bir iş olduğunun farkında olduğunu vurguladı.

Obama, Hagel’in Cumhuriyetçi Parti kökenli olması nedeniyle, Washington’da ihtiyaç duyulan iki partili bir geleneği temsil ettiğini ve bağımsızlığıyla hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat ulusal güvenlik ve askeri liderlerin güvenini kazandığını kaydetti.

ABD Başkanı, “Saneto’da Chuck’ın cesaretine, muhakeme gücüne ve hatta popüler olmamasına ve yaygın inanışa meydan okumasına rağmen düşüncelerini söylemesine hayranlık duydum. Bu kesinlikle ulusal güvenlik ekibimde istediğim bir özellik” dedi.

Obama, konu ülkenin güvenliği olduğunda “herkesin Demokrat veya Cumhuriyetçi değil, sadece Amerikalı olduğunu” belirten Obama, “Chuck’un söylediği gibi, her birimizin, partilerimizin veya başkanımızın çıkarları değil ülkemizin çıkarları doğrultusunda sorumluluğu var. Chuck ve Lilibet (eşi); bir kez daha ülkemizin çıkarları için hizmet etmeyi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, savunma bakanlığına eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel’i, CIA başkanlığına da Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan’ı aday gösterme kararıyla ilgili olarak, “Bu iki lider, yaşamlarını ülkelerini korumaya adadı, onların olağanüstü bir iş çıkaracağına eminim. Senato’yu da ülkemizi ve Amerikan halkının güvenlik içinde kalması için, onları mümkün olduğunca hızlı biçimde onaylamaya çağırıyorum” dedi.

Obama, Beyaz Saray’da konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, CIA başkanlığına resmen aday gösterdiği Brennan’ı ülkenin en yetenekli ve saygı duyulan istihbarat profesyonellerinden biri olduğunu dile getirdi.

Brennan’ın 25 yıllık CIA çalışanı olarak ulusal güvenliğin, dinamik dünyayı iyi anlama, güçlü analitik bakış sergileme ve gerçeklere dayanan bir politika şeklindeki gereksinimlerini iyi bildiğini kaydeden Obama, Brennan’ın Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’ni kurup liderlik ettiğini hatırlatarak, iş arkadaşlarını kaybetmiş biri olarak Berannan’ın, istihbarat uzmanlarının her gün yüz yüze kaldığı risklerin farkında olduğunu dile getirdi.

Brennan’ın, kendisinin terörle mücadele ve iç güvenlik danışmanı olarak kabinesinde yaptığı hizmetlere değinen Obama, onun çalışmalarının sonucunda bugün El-Kaide’nin hiç olmadığı kadar zayıflatıldığını ifade etti.

Obama, Brennan’ı “yorulmak bilmeyen” bir çalışan olarak tanımlayarak, “John, hayatımda gördüğüm en sıkı çalışan kamu çalışanlarından biri. Dört yıldır hiç uyudu mu emin değilim. Ben Martha’s Vineyard’da iken, John geldi ve basın toplantısı yaptı. Yaz ayında, Ağustos’ta takım elbiseli ve kravatlıydı. Bir gazeteci ‘Dinlenmek için hiç ara vermez misiniz?’ diye sordu. John, ‘Dinlenmem ben’ diye cevap verdi. Şu anda bile hiç gülümsemiyor” diyerek Brennan’a espriyle takıldı.

Obama, Brennan’ın ABD’nin bir kanunlar ülkesi olduğunu da bildiğini belirterek, politikalarda mümkün olduğunca açık ve şeffaf olmaya yönelik sorumluluklarının farkında olduğunu ifade etti.

Brennan’ı en yakın danışmanlarından ve iyi arkadaşlarından biri olarak tanımlayan Obama, CIA çalışanlarına seslenerek, “Benim güvenimi tamamen kazanmış bir liderimiz olacak” dedi.

“Mümkün olduğunca hızlı onaylayın”

Obama, ülkenin savunmasının “hiçbir zaman sonlanmayacak bir iş” olduğuna dikkati çekerek, “Bu kararları alırken benim birinci kriterim çok basit; Amerika’nın güvenliğini sağlamada kim en iyi işi çıkaracak? Bu iki lider (Hagel ve Brennan), yaşamlarını ülkelerini korumaya adadı. Onların olağanüstü bir iş çıkaracağına eminim. Senato’yu da ülkemizi ve Amerikan halkının güvenlik içinde kalması için, onları mümkün olduğunca hızlı biçimde onaylamaya çağırıyorum” diye konuştu.

AYRINTILAR GELECEK

Bir cevap yazın