Öcalan’dan hükümete yeni mesaj

BDP tarafından yapılan açıklamada, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan’ın bugün Öcalan ile 4 saat süreyle 9’uncu görüşmede bir araya geldikleri belirtildi. Açıklamada, Abdullah Öcalan’ın kamuoyu ile şu mesajının paylaşılmasını istediği belirtildi.

Abdullah Öcalan’ın paylaşılmasını istediği mesajı söyle: ‘Devlet heyetiyle yaptığımız toplantı ve görüşmeler sürmektedir. Bizim açımızdan süreç bu yönüyle devam etmektedir. Bu aşamaya kadar benim konumuma araçsal bir değer biçilmesini anlamlandırdım. Ancak, bundan sonra benim durumumun araçsal olmaktan çıkıp, stratejik bir konuma getirilmesi gerekmektedir.

Türkiye iç sorunlarında da bölgede Suriye başta olmak üzere yaşanan sorunlara da çözüm noktasında katkı sunabilmem için konumumun stratejik olarak ele alınması zorunludur. Hükümetin de demokratikleşme konusunda katılımcı bir yöntemle hazırlanacak demokratikleşme paketleriyle pratik adımlar atması, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için gereklidir diye düşünüyorum.’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın