‘Öğretmenler kitapları yeniden yazmalı’

Konferans öncesinde Storying dergisine konuşan Çelikdemir sanat ve eğitim üzerine düşüncelerini okuyucularla paylaştı.

“Kum sanatıyla ilgili kurs açmayı düşünüyorum”

Resim yapmanın kendi hayatına yön veren bir duygu olduğunu belirten Çelikdemir, doğuştan itibaren sanata karşı ilgisi olduğunu söyledi. Kum sanatı ile ilgili bir soruya cevap veren Çelikdemir, “Kimsenin alışık olmadığı bir sanat. İnsanlar beğeniyle ve merakla izliyorlar. Görünüşte basit gibi olsa da belli bir birikim ve emek istiyor.” dedi. Birçok insanın kum sanatı yapmak istediğini söyleyen Çelikdemir, ilerleyen zaman içinde bir kurs açarak sanatı seven insanlara kum sanatını öğretmek istediğini belirtti.

“Kitapları dağıtırsınız, herkes evinde okuyup, öğrenir”

Hikâyenin eğitimdeki gücüne değinen Çelikdemir, aklında en çok yer edinmiş konulardan birinin eğitimde öykülendirme olduğunu ifade etti. “Hikâyelerle desteklenen derslerin eğitimde kalıcılığı sağlamada en önemli etkenlerden birisi olduğunu düşünüyorum.” diyen Çelikdemir, öğretmenlerin ders kitaplarının dışına çıkmaları gerektiğine inandığını söyledi. Öğretmenlerin ders kitaplarındaki durağanlığı aşması gerektiğini de ifade eden Çelikdemir, “Öğretmenler ders kitaplarında durağan bir dille anlatılan konuları, tıpkı bir senarist gibi yeniden yazmalı. Aksi hâlde öğretmene de çok ihtiyaç olmaz zaten. Dağıtırsınız kitapları, herkes evinde okuyup öğrenir.” dedi.

Sanat ve eğitimin birlikteliği sorusuna, “Sanat eğitiminin, insanlar ve toplumlar üzerinde etkisini tam anlamıyla kavrayamadığımızı düşünüyorum.”diyen Çelikdemir, bir öğrencinin kendi sanat eserini ortaya çıkarabilmesi için en az iki ders saatine ihtiyacı olduğunu söyledi. Çelikdemir, “Okullardaki ders saati süresi uzatılırsa, en azından arka arkaya iki saat verilirse, çocuklar tam motive olmuşken yaptıkları resmi bitirirler. Ve kendi çaplarında bir sanat eserini tamamlamış olmanın hazzını yaşarlar.” dedi.

Uluslararası Storytelling Konferansı İhlas Koleji’nde

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Storytelling Konferansı 6 Nisan Cumartesi günü İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Salih Memecan, Jan Blake, Kevin Locke gibi mesleğinini zirvesinde olan isimlerin katılacağı konferans hakkında www.storytellingconf.org adresinden bilgi alınabilir.

Bir cevap yazın