Öğün aralarında tüketilen leblebi açlığı bastırıyor

2 aylık bir üretim sürecinden geçen leblebi başta mide rahatsızlıkları olmak üzere bel ve diş ağrılarına hatta bağırsak tembelliği ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara da iyi geliyor.

Çorum’un en eski leblebi üreticilerinden Nuri Karakuş, kentten geçen herkesin hediye listesinde leblebinin yer aldığını belirterek, “Çorum leblebi sanıldığı kadar üretimi kolay bir ürün değil. Nohutun leblebi olarak vitrine çıkabilmesi için yaklaşık 2 aylık bir süreye ihtiyaç var. Hiçbir katkı maddesi kullanılmayan leblebi bu nedenle son derece sağlıklı bir ürün. Leblebiye olan talep nedeniyle leblebiden mamul ürün sayısı da her geçen gün artıyor.” dedi.

Leblebinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini söyleyen Nuri Karakuş, mide hastalıklarının yanında kilo sorunu olanlara da çözümün leblebi olduğunu aktardı. Gastrit, reflü tarzında mide rahatsızlığı olan kişilerin bol bol leblebi tüketmesi gerektiğine değinen Karakuş ”Ağrısız bir mideye sahip olmak için leblebi kesinlikle şarttır. Çünkü leblebi, midedeki özsuyu emer ve ağrıları ortadan kaldırmış olur. İnsanlar genelde yemek aralarında zararlı besinler tüketirler. Bu besinlere en iyi örnek kola ve cipstir. Ancak leblebi her zaman elinizin altında olacağı için sizi bu zararlı yiyeceklerden uzak tutar ve tokluk hissi verdiği için iştahınızı kapatır. Az yemek yediren leblebi, kilo sorunu olan kişilerin imdadına yetişmektedir. Tam bir tokluk hissetmek için ise, leblebi yedikten sonra su içmek en doğru seçenek olacaktır. ” diye konuştu.

Hamilelik döneminde sütü az olan bayanlara leblebi yemesini tavsiye eden Nuri Karakuş, anne sütünü artırıcı etkisi olan leblebinin, bel ve diş ağrılarına da oldukça yararı olduğu söyledi. Karakuş şöyle devam etti: ”Sesi güzelleştiren ve damar sertliklerini, tıkanıklıklarını önleyen leblebi, bağırsakların da hızlı çalışmasını sağlar ve bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır. ”

Bir cevap yazın