Okul hasretini, yaptırdığı yüksekokulda gideriyor

Gümüşhacıköy ilçesinde Amasya Üniversitesi’ne bağlı Hasan Duman Meslek Yüksekokulu’nu yaptıran Duman, AA muhabirine, ailesinin gelir durumunun elvermemesi nedeniyle ilkokuldan sonra okuyamadığını ve köylerinde çiftçilik yaptığını söyledi.

Almanya’ya 1965 yılında gittiğini, 31 yıl çalıştıktan sonra 1996 yılında erken emekli olarak memleketine döndüğünü anlatan Duman, “Almanya’da eğitime verilen önemi gördüm, buna memleketimde katkı sağlamak istedim. İçimdeki okul ve okuma özlemi nedeniyle okul yaptırmaya karar verdim” dedi.

Yetkililerin okul yaptırmasında kendisine yol gösterdiğini belirten Duman, “Okuyamadım ama birileri okusun, bu memlekete hayırlı olsun istedim. Bugünleri Allah herkese göstersin. İmkanı olan herkesin böyle bir bahtiyarlığı yaşamasını isterim. Okul yaptırdığım için çok mutluyum. Ölmeden önce bunu bana gösterdiği için Allah’a şükrediyorum” diye konuştu.

-“Okulun yapımında inşaat mühendisi gibi çalıştım’-

Okulun yapımı sırasında gecesini gündüzüne kattığını dile getiren Duman, “Bir inşaat mühendisi gibi çalıştım. İşçilerin başında durdum. Malzeme alımından yapımına kadar görev aldım. Bugün okulumuzun öğrencilerle cıvıl cıvıl olması beni çok mutlu ediyor” ifadesini kullandı.

Duman, okuma hevesinin sürdüğünü, zaman zaman okulda derslere girdiğini ve okul özlemini bu şekilde giderdiğini sözlerine ekledi.

Yüksekokul müdürü Yrd. Doç. Dr. Reha Özder ise iki yıldır faaliyette olan okulda 4 bölüm bulunduğunu, yaklaşık 300 öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü kaydetti.

Hasan Duman’ın, okulun yapımı için 600 bin lira yardımda bulunduğu öğrenildi.

Bir cevap yazın