Organlarıyla 3 kişiye hayat verdi

Geçirdiği rahatsızlık sonucu Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesine kaldırılan ve yapılan müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşen Öztürk’ün organları ailesi tarafından bağışlandı.

Bunun üzerine Öztürk’ten alınan böbrekler, Başkent Üniversitesi Adana Hastanesinde Ülkü Kaya (35) ve Kezban Merdane’ye (44), karaciğeri ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde Sefer Toros’a (50) nakledildi.

Kaya’nın annesi Güzide Kaya, kızının 12 yaşından beri diyalize girdiğini ve 8 yıldır tedavi için İskenderun’dan Adana’ya geldiklerini anlattı.

Nakil için çok beklediklerini ifade eden Kaya, nakil haberini duyunca çok sevindiklerini dile getirdi. Baba Selahattin Kaya ise çok heyecanlı olduğunu ifade ederek, vefat eden Ökkeş Öztürk’ün ailesiyle tanışmak istediğini söyledi.

Ülkü Kaya da annesinin elinden tutarak, “Yeniden doğdum, yeniden yaşama bağlandım. Yaşamak çok güzel” diye konuştu.

Kezban Merdane’nin kızı Elif Merdane ise kendisinin de organlarını bağışlamak istediğini kaydetti. Organ bağışı yapan hasta yakınlarının hayat kurtardıklarını dile getiren Merdane, “Bize hayatın yanı sıra inanılmayacak kadar mutluluk verdiler. Hiçbir şey beni bu kadar mutlu edemezdi” diye konuştu.

Ameliyata katılan Prof. Dr. Sedat Yıldırım da insanların halen organ bağışı konusunda korku yaşadığını belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun belli şartlara uyulduğu takdirde organ bağışının caiz olduğunu bildirdiğini hatırlattı.

Organ bağışı yapılırken arada bir para alışverişinin olmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, organ bağışı için vefat eden kişinin yakınlarının mutlaka rızasının alınması gerektiğini bildirdi.

Yıldırım, iki hastanın da sağlık durumlarının iyiye gittiğini sözlerine ekledi.

Bu arada, karaciğer nakli olan Toros’un da sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın