Oscar ödülleri sahiplerini buluyor

Bu yıl 85’inci kez verilecek Akademi Ödülleri’nde, 12 dalda aday gösterilen ”Lincoln” ile 11 dalda aday olan ”Life of Pi” öne çıkıyor.

Los Angeles Dolby Tiyatrosu’nun evsahipliğinde 24 Şubat Pazar akşamı yapılacak ve oyuncu Seth MacFarlane’nin sunuculuğunu üstleneceği gece için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Bu yıl da birbirinden iddialı filmlerin aday gösterildiği Oscar’da, Steven Spielberg’in tarihi draması ”Lincoln” ile Ang Lee’nin edebiyat uyarlaması ”Life of Pi” (Pi’nin Hayatı) filmleri, 12 ve 11’er adaylıkla gecenin yıldızları olarak dikkati çekiyor.

Gecenin diğer iddialı filmleri ise Hugh Jackman’a en iyi erkek oyuncu adaylığı getiren 8 adaylık sahibi ”Sefiller” ve Ben Affleck’in oynayıp yönettiği ”Argo” olacak.

En iyi erkek oyuncu dalında, sinema eleştirmenlerine göre, Altın Küre ve SAG törenlerinde de ipi göğüsleyen Daniel-Day Lewis, gecenin favorisi olarak kabul ediliyor.

TARTIŞMALARA KONU OLAN BİN LADİN FİLMİ

Yönetmenliğini Kathryn Bigelow’un yaptığı ABD yapımı “Zero Dark Thirty” (2012), Amerikalıların El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i yakalama sürecini konu alıyor.

Film, ABD siyasetinde derin tartışmalara neden olurken, bu yıl Oscar’a aday gösterilen en iyi 9 film arasında tek kadın yönetmen olarak Kathryn Bigelow bulunuyor.

Eleştirmenler, politik yankılarınını yanı sıra filmin konusu, kurgusu ve güçlü oyunculuğuyla diğer adayları zorlayacağı görüşünde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın