Özel okulda devlet bursu imkânı

Onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen “Çalışkan ama yoksul öğrencilerin devlet bursuyla özel okulda okutulması formülü” raftan iniyor.

Tam 10 yıl önce, 2003 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından hayata geçirilmek istenen özel okulların boş kontenjanlarında devlet bursuyla öğrenci okutma girişimi, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den veto yemişti.

Bakanlık şimdi yeniden bu formülü devreye sokuyor. Özellikle Anadolu’da başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrenciler, devlet bursuyla özel okulda okutulacak. Bu sayede öğrenci garantisi alan dershaneler de ‘özel okula dönüşme’ sürecinde zorlanmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin dönüşümünü hızlandırmak için ise söz konusu eğitim kurumlarına öğrenci başına destek verecek. Böylelikle dersleri iyi öğrencinin, özel okula gitmesi için teşvik edilecek.

Özel okul kriterleri de yumuşatılarak daha çok dershanenin dönüşmesine imkân tanınacak. Dershane öğretmenleri de özel okullarda hizmet verebilecek. Bunun mümkün olmaması durumunda öğretmenler bakanlık kadrosuna alınacak.

Bir cevap yazın