Papa Benedikt istifa edecek

2005 yılında Katolik dünyasının 265. Papa’sı seçilen Papa 16’ncı Benediktus’un istifa edeceği ileri sürüldü. İddianın kaynağı ise İtalyan Haber Ajansı ANSA. Habere göre Benediktus 28 Şubat’ta istifa edecek.

PAPA’DAN AÇIKLAMA VAR

Vatikan, Papa 16. Benediktus’un görevi bırakacağını doğruladı. İstifa ile ilgili konuşan Papa Benedikt, “İlerleyen yaşım nedeniyle görevi devam ettirecek gücüm yok. Görevi bırakma kararımı kendi özgür irademle aldım” dedi.

Öte yandan Papalık makamı halefi seçilene kadar boş kalacak..

600 YIL SONRA BİR İLK

Papa’nın istifasının ardından konuşan Türkiye’nin Vatikan büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Vatikan’da en son istifanın 600 yıl önce görüldüğünü ifade etti.

İSTİFA NE ANLAMA GELİYOR

Papa ve Vatikan’la ilgili kitaplarıyla bilinen Aytunç Altındal, istifa haberini canlı yayında şöyle değerlendirdi: “Benediktus ismini alan Papa’lar, geçiş dönemi Papa’sı olarak gösteriliyordu. Bu Vatikan’da uzun süre konuşuluyordu. Papa, tanrının ilahi parmağının değmesiyle seçildiği içindir ki PAPA’nın iktidarı direkt İsa’ya devretmesi lazım. Gerekçesi çok önemli. Eğer kendi isteğiyle çekilmediyse durum çok daha farklı noktalara gidebilir. 4 bin 550 küçük çocuk taciz davası var. Bu davaları örtmek için göreve getirildi. Ancak bu davalar artık sivil mahkemelerde görüşülmeye başlayacak ve çok büyük tazminat davaları başlayacak”

İSTİFA ÖNCESİ TWITTER’DA ”GÜNAHKARIZ” DEMİŞTİ

Papa 16. Benediktus, geçtiğimiz haftalarda sosyal paylaşım sitesi twitter’da bir hesap açmıştı. Papa Benediktus, Hepimiz günahkarız. Tanrının merhamet gücüne iman etmemiz gerekir. Ancak onun lütfu bizi dönüştürür ve bizi yeniler.” demişti.

papa_8940

Bir cevap yazın