Playstation 4 Geliyor!

Sony oyun severlerin merakla beklediği yeni konsolu Playstaion 4’ü düzenlediği ‘PlayStation Meeting 2013’ etkinliği ile tanıttı.

Etkinlikte konuşma yapan Sony Computer Entertainment International’ın patronu Andrew House Playstation 4 hakkında şu bilgileri verdi;  PlayStation markası olarak her zaman yaratıcı ve yenilikçi olmayı denedik. Bugün sizlere PlayStation markasını hem donanımsal hem yazılımsal olarak nasıl ileri götüreceğimizi anlatacağız. PlayStation için artık yalnızca oturma odasında bulunmanıza bugünden itibaren artık asla gerek kalmayacak.  Mobil oyunculukta PS Vita’nın yaptığı devrim gözardı edilemez. Sahip olduğu donanım o kadar güçlü ki, elinizde tuttuğunuz cihaz PlayStation 3’e çok yakın bir deneyim sunabiliyor. PlayStation Vita platformunu sürekli oalrak güçlendirmeye devam edeceğimizden emin olabilirsiniz. Bugün sizlere gelmiş geçmiş en güçlü oyun platformunu tanıtacağız: PlayStation 4.

Andrew House’dan sonra söz alan Mark Cerny PS4 hakkında şu bilgiler verdi;

PlayStation 3’ü tasarlamaya başladığımızda yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamış olduk. O zamana kadar tüm konsolların tek amacı vardı, CD, DVD ya da kartuşu takın ve oyununuzu oynayın. Biz PlayStation 3’te bu işleyişi değiştirdik.

Yine de oyunculuğu bu kadar değiştirse de, PlayStation 3’ün de yapabilecekleri belli ve limitliydi. PlayStation 4’ü hazırlarken bazı şeyleri değiştirmek zorunda kaldık.

Etkinlikte tanıtılan PS4’ün özellikleri oyun severlerle paylaşıldı

DualShock 4 ile ilgili söylentiler doğru çıktı, cihazda 8 GB bellek, AMD’nin x86 tabanlı bir işlemcisi ve devasa bir sabit disk olacağı belirtildi. Cihazın işlemci ve grafik işlemcisi 170GBps’lık br GPU kullanılacağı belirtildi.

PlayStation 4 eski cihazlarımıza ve tabletler, mobil cihazlarla oldukça rahat bir şekilde bağlantı kurabilecek. Özellikle PS Vita ile olan ilişkisi oldukça dikkat çekici olacak.

PlayStation 4’ün sosyallik anlayışı sayesinde arkadaşlarınızın oyunlarına bağlanıp bir konuşma penceresi açabilecek, kameradan oyun oynayan arkadaşınızı izleyebilecek ve hatta sahip olmadığınız oyunu arkadaşınızla birlikte o anda oynayabileceksiniz.

PS4’ün menüsünden tüm özelliklerine kadar kendi istediğiniz gibi kişiselleştirebileceksiniz.

PlayStation 4 oyunculuk anlayışını tamamen değiştirerek limitleri zorlamayı ve oyunculuğun geleceğini değiştirmeyi planlıyor. DualShock 4 üzerindeki PS tuşuna basarak bulut sistemi üzerinden oyunları oynanabilinecek.

Bulut sistemi sayesinde oyunları ücretsiz olarak deneyebilecek ve beğendiğiniz oyunları PS Store üzerinden satın alabileceksiniz.

PlayStation 4 sistemi oyun yapımcılarına da yepyeni bir işlev kazandırmayı hedefliyor: Yönetmen modu. Bu mod sayesinde siz oyununuzu oynarken yapımcılar oyunlarınızı izleyebilecek ve hatta oyun üzerinde o anda değişiklikler yapabilecekler.

PlayStation Vita üzerinde bulunan “Remote Play” özelliği sayesinde PlayStation 4’te oynadığınız her oyuna direkt olarak bağlanabilecek ve oyunu PlayStation Vita’yı kullanarak oynamaya devam edilebilecek.

Bir cevap yazın