Polis internetten 50 çalınmış araç yakaladı

Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, çok sayıda kişinin araçlarının internetten dolandırıcılık yöntemiyle alındığı bilgisine ulaşınca harekete geçti.

Savcılıkla yapılan koordineli çalışma sonrası Konya merkezli, Kütahya, Antalya ve Kars’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda örgüt lideri olduğu öne sürülen ve oto yıkamacıda çalışan Beytullah O’nun (28) da aralarında bulunduğu 23 kişi yakalandı.

Şüphelilerden Ali S’nin ise tatil için gittiği Antalya’daki bir otelde gözaltına alındığı bildirildi.

60 ayrı olayın aydınlatıldığı operasyonda, 10’u parçalara ayrılmış halde 50 araç ele geçirildi. Şüphelilerin devren satılık ilanı olan 10 iş yerini de aynı yöntemle aldıkları belirtildi.

Müşterilerin zaaflarından faydalanarak bazı araçları üzerlerine bile almayı başaran şüpheliler hakkında ”suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, ”başkasının aracını parçalamak”, ”oto hırsızlığı” ve ”nitelikli dolandırıcılık”tan işlem yapılacağı öğrenildi.

Senetteki tüm bilgiler doğru

İddialara göre, internetten araçların satılık ilanını takip eden grup, telefonla ulaştıkları araç sahibiyle buluştuklarında laf kalabalığı yaparak karşıdaki kişileri ikna ediyor.

Senet karşılığı aracı alarak uzaklaşan şüpheliler, daha sonra kendisine ulaşan araç sahibine aracı sattığını ve parasını almayı beklediğini ifade ediyor.

Araç sahibi, senedin günü geçtiğinde ve karşısında muhatap olacağı kimseyi bulamayınca dolandırıldığını anlayarak, savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

Ancak savcılıkça, senetteki tüm bilgilerin doğru olması ve karşılıklı alışverişten dolayı ortada bir dolandırıcılığın oluşmadığı kanaatiyle takipsizlik kararı veriliyor.

Bir cevap yazın