Rusya ve Çin tavşan üretim anlaşması imzaladı

Ziyaret çerçevesinde Çinli bakanlar Moskova’ya çıkarma yaptı. Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang, Rus meslektaşı Dmitri Rogozin’le ticari ilişkileri ele aldı. Rogozin ve Yang’ın katılımı ile gerçekleşen törende iki ülke 9 ayrı anlaşma imzaladı. Bankacılık sektöründe işbirliği, enerji ve ortak yatırımların yanı sıra tavşan yetiştiriciliği ile ilgili de anlaşma parafe edildi.

Rusya’nın Kosturma Bölgesi’nde tavşan yetiştiriciliği alanında faaliyet gösteren Russki Krolik (Rus tavşanı) işletmesinin artık Çinli bir ortağı oldu. İki ülke tarım bakanlıkları sağlıklı damızlık tavşan yetiştirmek için birlikte bilimsel çalışma yapacak.

Rus petrokimya şirketi Sintez Group, Çin Devlet Izgara Şirketi ile anlaşma imzaladı. Rus oligark Oleg Deripaska’nın sahip olduğu En Group, Çin Kalkınma Bankası ve Shenhua şirketi ile kömür üretimi konusunda mutabakat sağladı. Rus VTB Leasing şirketi Çin Honghua ile işbirliğini geliştirecek.

Çin lideri Jinping 14 Mart’ta koltuğuna oturmasının ardından ilk dış ziyaretini yaptığı Moskova’da 3 gün boyunca temaslarda bulunacak. Jinping, Moskova’nın ardından Tanzanya, Güney Afrika ve Demokrtaik Kongo Cumhuriyeti’ni kapsayan Afrika turuna çıkacak.

Rus basınına ziyaretle ilgili değerlendirmede bulunan Çin lideri, “Rusya ve Çin en önemli stratejik ortaklardan. Birçok alanda ortak bir dil kullanabiliyoruz.” ifadelerini kullandı. Suriye krizi başta olmak üzere BM Güvenlik Konseyi’nde alınan kararlarda Rusya ve Çin’in ortak yaklaşımları dikkat çekiyor.

Pekin, Rusya’dan 30 yıl boyunca her yıl 70 milyar metreküpü bulacak doğalgaz alımı ile ilgili sürüncemede kalan anlaşmayı tamamlamak istiyor. Rus petrol şirketi Rosneft’in de yıllık 15 milyon ton petrol satışı ile ilgili bir anlaşma imzalaması gündemde.

Putin ve Çin lideri Jinping gelecek hafta Güney Afrika’da yapılacak Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’nın da dahil olduğu BRICS zirvesine katılacak.

Bir cevap yazın