Sağlık personeline işaret dili eğitimi

Kursun açılış törenine; Isparta Valisi Memduh Oğuz, İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın, işitme engelli vatandaşlar ve çok sayıda sağlık personeli katıldı. 
Törenin açılış konuşmasını, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Meral Kişioğlu yaptı.

Sağlık hizmetinde insan odaklı yaklaşımı temel alarak; bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşullar nedeniyle özel ihtiyacı olan bireylere öncelik vermekte olduklarını belirten Dr. Kişioğlu, “Sağlık kurumlarında özürlü bireyler için ulaşılabilirlik, temel bilgiler rehberi doğrultusunda düzenlemekteyiz. Ancak engelli vatandaşlarımızın sağlık kurumlarından kaliteli hizmet alabilmek için fiziksel mekanların düzenlenmesi kadar, sağlık personeliyle iletişim kurabilmeleri de oldukça önemlidir. Bu düşünceyle işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız ile sağlık personelinin iletişimini kolaylaştırmak, daha hızlı ve kolay hizmet vermek amacıyla tüm sağlık kurumlarımızda işaret dili kursunun başlatılmasını sağladık” dedi.

Kurs bünyesinde 67 sağlık personelinin eğitim göreceğini kaydeden Dr. Kişioğlu, “İlimizde 391’i işitme engelli olmak üzere, 4 bin 581 engelli birey mevcut. Kursiyerlerimiz 120 saatlik eğitim görecekler. Eğitim sonunda kursiyerler mülakat sınavına tabi tutularak, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alacaklar” diye konuştu.

Vali Memduh Oğuz ise, “En üst seviyede sağlık hizmeti veriyoruz. Isparta’da her geçen gün sağlık hizmetlerinde daha iyi oluyoruz. Biz TSE tarafından şikayet yönlendirme sistemi de uyguluyoruz vilayet olarak. Vatandaşların şikayetlerini alıyoruz ve en üst seviyede bizzat ben kendim ilgileniyorum. BİMER’e yapılan tüm başvurularda istisnasız, ona bizzat ben cevap veririm. Böyle bir ortamda, sağlık hizmetlerinden yakınmanın çok az olduğunu söylemek istiyorum. Bu, çok önemli” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Kaniye Gümral tarafından, kursun ilk dersi gerçekleştirildi. İşaret dili alfabesinin anlatıldığı ilk derste katılımcılar, işaret diliyle isimlerini yazdı.

Bir cevap yazın