Seferihisar

İlçede, Teos antik yerleşimi ile, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma birçok eser bulunmaktadır. Koçibey Mescidi, Gözsüzler Mescidi, Turabiye Camii, Sığacık Camii, Ağa Camii, Yeni Camii ve Hıdırlık Camii bu eserlerden en önemlileridir. Sığacık’ta ise Selçuklular döneminden kalma surlar bulunmaktadır. Seferihisar, ülkemizin Sakin Şehir ünvanını alan ilk yerleşimidir.

Sığacık, Güzelbahçe kavşağına 21 km. uzaklıktaki Seferihisar ilçe merkezine bağlı ve aynı adlı koyun kıyısında yer alan bir mahalledir. Günümüzdeki yerleşim Antik Teos kentinin kuzey limanını oluşturan koydadır. İon Birliği’ne bağlı on iki kentten biri olan Teos’un kuruluşunun M.Ö. 11.Yüzyıl’a tarihlendiği bazı kaynaklarda belirtilir. Perslerin Batı Anadolu’yu egemenlik altına aldıkları dönemde kenti terk eden Teoslular, Lade Savaşı sonunda geri dönerler ve Teos, en parlak dönemini yaşar.

M.Ö. 3.Yüzyıl’da dönemin profesyonel oyuncu ve müzisyenlerine ait Dionysos Sanatçıları adlı birliği barındıran ve bu nedenle toprakları kutsal ve dokunulmaz sayılan Teos, sonraki yıllarda diğer Ion Birliği kentleri gibi önemini yitirir. Teos’tan kalan en önemli kalıntı Dionysos Tapınağı’na aittir. Tiyatro ve Odeion kalıntıları da bir hayli eksik durumda görülebilir. Türklerin yerleşiminden sonra Sığla adıyla anılan Sığacık’taki en önemli eser, Rodos Seferi öncesi Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılan kaledir. Kale içi başta Süleyman Han Camii olmak üzere kendine özgü bir konut mimarisi özelliği gösterir.

seferihisar-1

Tipi bir Ege balıkçı köyü görünümündeki Sığacık sahili, denize girmek için uygun değildir. Bu nedenle tercih edilecek plaj, hemen 1 km. yakınındaki Akkum ve 3.5 km. güneydeki Ekmeksiz plajlarıdır. Oldukça korunaklı olan liman, büyük tekneler için ideal bir barınaktır. Sezon içinde limandan kalkan teknelerle çevre gezileri yapabilir ve karadan ulaşılamayan pek çok yere tekne turlarıyla ulaşabilirsiniz. Bu turlarla birçok ilginç mağarayı gezip, çamur banyosu yapabilir ve son derece temiz denizi olan koylarda yüzüp, kumsallarda güneşlenebilirsiniz. Çamlık Ormaniçi Piknik Alanı, özellikle bahar aylarında piknikçiler için vazgeçilemez bir güzelliktir.

Bir cevap yazın