Şeker tadında bir bayram için diş hekiminiz uyarıyor

Ramazan geldi, gelecek derken artık bayrama sayılı günler kaldı. Bir ay tutulan orucun ardından başlayan bayramda, ikramları geri çevirmek neredeyse imkansız. Ama bayramı diş sağlığınız açısında en az hasarla atlatmak mümkün. Bayram ziyaretlerinde çalınan her kapı, gidilen her misafirlik, yeni ikramlar genellikle de bol şekerli yiyecek ve içecekler anlamına geliyor. İşte bu tür durumlarla karşılaştığımızda, ağız ve diş sağlığımızı koruma adına küçük önlemler almakta fayda var.

“Kontrollü ve makul miktarda tüketin”

Şeker tadında bir bayram geçirmek için alınacak tedbirlerle ilgili bilgi veren Çamlıca Hospitadent Başhekimi Dt. Tarcan Topcuoğlu, özellikle işlenmiş şeker içeren gıdalar tüketildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterilerin şekeri fermente ederek asit oluşturduğuna ve dişlerde çürüklere yol açtığına dikkat çekti. “Bu gıdaların tüketiminden hemen sonra dişlerin fırçalanması geçerli ve doğru bir önlem olarak kabul edilmemektedir” diyen diş hekimi Tarcan Topcuoğlu alınacak en doğru önlemin, genel anlamda ve bayram günlerinde bu tür gıdaların kontrollü ve makul miktarda tüketilmesi gerektiği olduğunu belirtti.  

“Ağız hijyeni ihmal edilmemeli”

“Bayramda ikram edilen çeşit çeşit tatlılar ve benzeri karbonhidratlı yiyecekler bize diş çürükleri olarak geri dönebilir” diyen Topcuoğlu şöyle devam etti:  “Bu tarz besinlerden ne kadar kaçınmak istesek de bayram ziyaretlerinde tatlı ve şeker ikramlarını geriye çevirmemiz çok kolay olmuyor. Bu durumlarda tek çaremiz ağız hijyenine daha çok özen göstermek olmalı. Aksi halde ağız tadıyla geçmesini arzuladığımız bayramın ardından, diş hekimimizin kapısını ağrı şikâyetiyle çalmanız söz konusu olabilir.”

Bir cevap yazın