Serbest bırakılan korucudan sürece destek

Habur Sınır Kapısı üzerinden yurda giriş yapan köy korucu ailesi ile buluştuktan sonra Hakkari’ye hareket etti.

Kaçırılan köy korucu için Mazlum-Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ve Hakkari Barosu Temsilcisi Avukat Erol Çalı’dan oluşan heyet önceki gün Irak’a geçiş yapmıştı. Heyet bugün korucuyu alarak Habur Sınır Kapısı üzerinden yurda giriş yaptı. Sınır kapısında gazetecilere açıklamada bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, yaklaşık 9 aydır Esat Faruk’un alıkonulduğunu söyledi.

İsmail Akbulut, “Özellikle Öcalan’ın barışa yönelik açıklamasından sonra örgütün esir aldığı kamu görevlilerini serbest bırakması bu açıklamaları destekler mahiyettedir. Biz bu anlamda bugün Esat Faruk’u gördüğünüz gibi ailesine kavuşturduk. Temennimiz bundan sonraki sürecin olumlu gitmesi ve barışın biran önce ülkeye gelmesidir. Biz insan hakları savunucuları olarak bundan sonraki süreçte de herkesin barışa destek vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaçırılan köy korucu Esat Faruk ise 9 ay önce kaçırılarak örgüt kampına götürüldüğünü söyledi. Faruk “Herhangi bir sıkıntı görmedim. Süreç devam ediyor. Süreç böyle giderse inşallah iyiye gider. Hepimiz için iyi olur. Bu sürecin devamını istiyorum. Başkada bir şey istemiyorum” dedi.

Mazlum – Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen ise korucu Esat Faruk’u ailesinin girişmeleri sonucunda kendilerinin yaptığı basın açıklamaları ile seslerini duyurduklarını söyledi. Şen, “Bu sürecin iyiye evirilmesi sonucunda korucuyu serbest bıraktılar. Bundan sonra Sadi Özatak için de girişimlerimiz devam edecek. Kendileri de yakın bir zamanda kendisi ile ilgili akıbetin sonuçlanacağını ve bırakabileceklerini bize aktardı. Sadi Özatak’ın dışında diğer şahısların alı konulduğuna ilişkin herhangi bir demeçleri olmamış, bunu üstlenmemişler, bu konuda bu şahısların kendi ellerinde olmadığını dile getirdiler. Bunu da kamuoyu ile paylaşma gereği duyduk” şeklinde konuştu.

Kaçırılan köy korucu Esat Faruk ailesi ile buluştuktan sonra beraberindeki heyet ile Hakkari’ye hareket etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın