Suriye’de iki günlük bilanço: 209 ölü

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esed güçlerinin iki günden bu yana ülke genelinde hava ve karadan yönetim karşıtlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyonlarda bugün 37 kişinin , dün ise 172 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Esed güçlerinin sabahtan bu yana Kasyun Dağı’ndan Şam’ın Dareya, Yermuk, Zemelka, Cobar, Doğu Guta, Beyt Cin bölgelerine yoğun topçu saldırısında bulunduğunu belirten Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri (LCC), Şam Havalimanı’na saldıran Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların meydana geldiğini ifade etti.

LCC, Şam’ın Kalamun bölgesindeki 155’inci Tugay’dan ülkenin kuzeyine doğru Scud füzelerinin fırlatıldığına dikkati çekti.

Ülkenin kuzeyindeki Rakka’nın Tabka bölgesine bir Scud füzesinin düştüğüne dikkati çeken LCC, Halep Havaalanı’nda görevli 12 askerin birliklerinden ayrılarak ÖSO’ya katıldığını ve kentin birçok bölgesinde iki ordu arasında çatışmaların yaşandığını dile getirdi.

Öte yandan, birçok kentte Cuma namazından sonra düzenlenen yönetim karşıtı gösterilere Esed  güçlerinin müdahale ettiğine vurgulayan LCC, başta İdlib olmak üzere Dera, Deyru’z Zor, Hama ve Humus kentinde Suriye ordusu ile ÖSO birlikleri arasında yer yer çatışmaların meydana geldiğini kaydetti.

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın