Suriye’de ölümler durmuyor: 73 ölü

Suriye’de Esed güçlerinin çeşitli kentlerde muhaliflere karşı ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 73 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), hükümete bağlı güçlerin muhaliflere yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda Humus’ta 20, Şam’ın banliyölerinde 15, Halep’te 13, Dera’da 10, İdlib’te 9, Hama’da 4, Deyru’z Zor’da 2 olmak üzere 73 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ölenlerden 14’ünün çocuk, 52’sinin ise kadın olduğu belirtildi.

Öte yandan rejim güçlerinin Humus’un Halidiye bölgesine ağır silahlarla saldırdığını ileri süren Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esed güçlerinin Hizbullah milislerinin desteğiyle Halidiye bölgesinin yüzde 60’nın denetimi sağladığını aktardı.

Savaş uçaklarının İdlib’in Maret Numan ilçesini bombalaması sonucu onlarca evin yıkıldığını ve enkazdan çok sayıda yaralının çıkartıldığını belirten SRGC, rejim güçlerinin İdlib ve çevre beldeleri tank ve top ateşine tutuğunu kaydetti.

Halep’te şiddetli çatışmalar

Halep’in Şeyh Maksut bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını ve ÖSO’nun rejim güçlerine büyük zayiat verdirdiğini iddia eden SRGC, ÖSO’nun Minniğ Askeri Havaalanı içerisinde bir tankı da kullanılamayacak hale getirdiğini aktardı.

Silahlı muhaliflerin başkent Şam’ın Kabun bölgesindeki elektrik santrallerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiğine işaret eden SRGC, bölgede taraflar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını iletti.

Şam’ın Duma, Berze Mudamiye, Tadamun, Dareya, Doğu Guta ve Yermuk bölgesinin ağır bombardımana tutulduğunu ve söz konusu bölgelerden dumanın yükseldiğini bildiren SRGC, Esed güçlerinin Kasyon Dağı’ndan kentin farklı bölgelerine topçu ateşi başlattığını öne sürdü.

AA

Bir cevap yazın