Suriye’den gelen 110 Süryani, Midyat’a yerleşti

110 Süryaninin ihtiyaçları, Kiliseler Vakfı çatısı altında kurulan komite tarafından gideriliyor.

Suriye’den kaçan Süryaniler, Mor Hobil-Mor Abraham Manastırı misafirhanesi ile Süryani Kültür Derneği’ne yerleştirildi. Giyim ve gıda yardımı, Süryani cemaati tarafından kendi aralarında toplanan yardımlarla karşılanıyor.

Vakıf Başkan Yardımcısı Yusuf Türker, Midyat Süryani Kiliseler Vakfı tarafından oluşan komisyonca Süryani kardeşlerini karşıladıklarını belirterek, “Şu anda Suriye’den gelen takriben 110 Süryani cemaatimiz var. Tabi biz Manastır Vakfı olarak kendi aramızda bir komite oluşturduk, 4 kişiden oluşan komitede, sorunları gidermek ve çözüm bulmak için oluşturulan bir komite.

Tabi şu anda 40 kişi misafirhanemizde yerleşmiş durumdalar. Diğerleri de Süryani Derneğimizde takriben 30 kişiye yakın var. Bazıları da ailelere bırakıldılar, bazıları da kirayla tutulan evlere yerleştirilmişler. O şekilde biz bunlara sahip çıkıyoruz.” dedi.

Suriye’den gelenlerin sorunlarını, oluşturulan komisyonca Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ü ziyaret edip aktardıklarını belirten Türker, karşılaştıkları ilgiden memnun olduklarını belirtti.

Süryani Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Ayhan Gürkan ise “Dernek misafirhanesinde 30’a yakın Süryani vatandaşı barındırıyoruz. Masraflarını da Süryani vatandaşlar ve vakıf aracılığıyla karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Suriye’den gelen Süryani mülteciler ise görüntü vermekten kaçındı. Sığınmacı Süryanilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Suriye’de yaklaşık 235 bin Süryani bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 170 bini Süryani Ortodokslardan, 65 bini ise Süryani Katoliklerden oluşuyor.

Kaymakam Oğuzhan Bingöl, Suriye’den gelecek Süryanilerle ilgili çalışmaların tamamlandığını aktardı.

 

Bir cevap yazın