Suriyeli öğretmen evini sınıfa çevirdi

Suriye’de devam eden çatışma ve bombardımandan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin bir kısmı çadır kentlerde barınırken bazıları da kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Çadır kentlerde kalan Suriyelilerin, eğitim, sağlık, barınma ve gıda ihtiyaçları devlet imkanlarıyla karşılanıyor. Kiraladıkları evlerde kalan Suriye vatandaşları ise yardım derneklerinin yaptığı desteklerle yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını gidermelerine karşın eğitim ve sağlık alanlarında sıkıntı yaşıyor.

Ülkelerinden ayrılarak eğitimlerinden uzak kalan çocukların durumuna üzülen 5 Suriyeli öğretmen, kendi imkanlarıyla çocuklara eğitim veriyor.

Evinin iki odasını Suriyeli çocukların eğitim alması için ayıran matematik öğretmeni Adnan Yaşar, kendisi gibi Türkiye’ye sığınan gönüllü öğretmenlerle evinde ders vermeye başladı.

İlçedeki evlerde kalan ailelerin çocuklarının eğitimlerine devam edeceği bir ortam olmadığını ifade eden Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu duruma çok üzüldüğünü belirtti.

Suriye’deki olayların ne zaman biteceğinin belli olmadığını, her gün ölüm ve bombardıman haberleri aldıklarını vurgulayan Yaşar, şöyle konuştu:

“Ülkemizdeki olaylar 2 yılı aşkın süredir devam ediyor, ne zaman biteceği de belli değil. Çadır kentlerde kalan vatandaşlarımızın Türk devleti sayesinde tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak benim gibi pasaportuyla gelen ya da akrabasının yanında evlerde kalan vatandaşlarımız da var. Onlar en çok çocuklarının eğitimsiz kalmasına üzülüyor. Birçok çocuk eğitimine devam edemediği için okumayı bile unutmaya başladı. Bu nedenle gönüllü öğretmen arkadaşlarımızla en azından çevremizdeki, mahallemizdeki ilköğretim yaşındaki Suriyeli çocuklara ders vermeye başladık.”

Bir haftadır eğitimlerin devam ettiğini ve 50 öğrencinin sıra ve masaların bulunmadığı boş odada halılar üzerinde büyük bir mutlulukla derslere katıldığını ifade eden Yaşar, kitap, kalem, defter gibi ihtiyaçları da kendi çabalarıyla karşılamaya çalıştıklarını anlattı.

Kendi çocuğunun da 1 yıldır okula gidemediğini dile getiren gönüllü öğretmenlerden Fatıma Abdullah da başlattıkları uygulamanın çocuklar açısından çok faydalı olacağını, en azından okuma yazmayı unutmayacaklarını kaydetti.

Derslere katılan 6’ncı sınıf öğrencisi Hatice ise iki yıldır okula gidemediği için 8’inci sınıfa geçemediğini ve öğrendiği birçok şeyi de unuttuğunu söyledi.

Gönüllü öğretmenlerin uygulaması sayesinde eğitimine devam edebilemenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Hatice, en büyük arzusunun biran önce okuluna dönebilmek olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın