Tunus, kaçırılan serveti geri kazanıyor

Tunus Adalet Bakanı Danışmanı Muhammed el-Askeri, yolsuzluk davalarını soruşturmak üzere kurulan ”Mali-İdari Komite”nin genel merkezinde yaptığı basın açıklamasında, ”Tunus, devrik lider Zeynel Abidin bin Ali’nin yakınları ve yolsuzluk yapanlar tarafından yurtdışına kaçırılan serveti geri almak için uluslararası mahkemelerde açtığı tüm davaları kazandı” dedi.

Tunus’un son olarak İsviçre Federal Ceza Mahkemesi ve Fransız Mahkemesi’ndeki davaları kazandığının altını çizen Askeri, ”Söz konusu davalar, yurtdışına kaçırılan malları soruşturan komitenin, bu ülkelerdeki mali hesaplara ait veri tabanlarına ulaşmasına yardım edecek. İsviçre yargısı, yolsuzluğa bulaşan bin Ali’ye yakın çevrelerin var olduğunu onayladı” diye konuştu.

Lübnan’a kaçırılan paranın 28 milyon dolarlık kısmının önümüzdeki günlerde Tunus’a getirileceğini ifade eden Askeri, Tunus’a yardımcı olmayan Avrupa ülkelerini eleştirerek bu ülkelerin suçlulara ait veri tabanlarını araştırmaya izin vermediğini söyledi.

”Mali-İdari Komite”

Tunus’ta Adalet Bakanlığı talimatıyla kurulan ”Mali-İdari Komite”, ülkede meydana gelen mali ve idari yolsuzlukları, rüşveti ve kara para aklama davalarını soruşturuyor. Geçen yıl eylül ayında kurulan komite, resmi olarak soruşturmalarına bugün başladı. 10 hakim ve 5 savcıdan oluşan komite, yaklaşık 800 yolsuzluk davasını araştıracak.

Mali-İdari Komite Başkanı Sadık el-Umari, ”Yeni kurulan komite, ilk etapta 800 davayı, ardından başka davaları araştıracak” dedi.

Bir cevap yazın