Türk mühendisten müthiş buluş

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ULUTEK) çalışmalarını yürüten Makine Mühendisi Kemal Furkan Sökmen’in geliştirilen “Elektrikli araçlar için su soğutmalı akü modülü”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno girişim desteği sermayesi kapsamında ülke genelinde değerli bulunan ve desteklenen 6 projeden biri oldu.

Genç girişimci Kemal Furkan Sökmen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim Desteği kapsamında kabul edilen projesini, ULUTEK Genel Müdürü Prof. Dr. Agah Uğuz ve ULUTEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Uysal ile birlikte tanıttı. Projenin, teknoloji anlamında dünyada yeni gelişen elektrikli araç sektörünün en can alıcı ürünü olan akü sistemini su soğutmalı bir modül haline getirdiğini belirten Sökmen, “Bu akü modülü, farklı akü bileşenlerine sahip, farklı yakıt hücresi modellerine uygulanabilir hale getirmektedir.” dedi.

Projeye 2002 yılında, elektrikli araçların geleceğin sektörü olacağını hissederek start verdiklerini ve proje kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurduklarını ifade eden Kemal Furkan Sökmen, şunları kaydetti: “Su Soğutmalı Akü Modülü’nün prototipini haziran ayında çalışır halde teslim edeceğiz. Üzerindeki kontrol pimlerini yerleştirdik. Bir elektrik mühendisi ve 2 makine mühendisi ile durmadan çalışıyoruz. Şimdilik yapamadığımız Lityum Polimer bataryanın tahsisini yurt dışından yapıyoruz.”

YERLİ OTOMOBİL BURSA’DAN GELİŞTİRİLECEK

ULUTEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Müh. Mustafa Uysal ise şunları dile getirdi: “Türkiye’de girişimcilik önemli bir konu ve girişimciliği teşvik etmek için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmaları var. Furkan Sökmen, projelerini yürütebilmek adına ULUTEK’ten yer istedi. Biz de çalışmalarına yardımcı olabilmek adına destek sağladık. Bu tür girişimcilerin ULUTEK’te yer alması bizim açımızdan daha da anlamlı, zira TÜBİTAK’ın sürüklediği Yerli otomobil projesinin geliştirme merkezinin Bursa’da olması, Tübitak Başkanı tarafından da dile getirilmişti, biz de bu tür teknolojileri geliştiren firmaları öncelikli olarak destekliyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın