Türk şoförler Kahire Havaalanı’nda mahsur kaldı

68 Tır şoförü, Kahire havalimanında saatlerce bekledikten sonra çaresiz bir şekilde gemi şirketinin ayarladığı otobüse binerek otele yerleştiler.

Kahire havalimanında mahsur kalan 68 kişiden 65’i TIR şoförü. Şoförlerden Mehmet Cılız, “Büyük bir mağduriyet içerisindeyiz, Makrani adında bir gemi şirketinin mağduriyetinden dolayı buradayız şuan biletimiz cebimizde uçağımız 17:00’de kalkması gerekirken bizi Dimyat limanından aldılar ve buraya getirdiler. Toplamda 65 şoförüz araçlarımız ufak bir gemi ile Türkiye’ye gönderildi ama biz buradayız” dedi.

Cılız, “Buradaki 65 şoförün yaklaşık 30 tanesinin aracı halen Dimyat limanında. Diğer şoför arkadaşlara teslim etmişiz, bizi bu ülkeye getiriyorlar ondan sonra tekrar peşine düşmüyor. Paramızı peşin alıyor, şu biletimi de ibraz edeyim ve Türk yetkililere sesleniyorum bu yolda çalışan tır şöforleri sahipsiz, bize sahip çıkmanızı istiyoruz. Uçağımızı kaçırmadık saat 16:50’de biz buradaydık bütün kayıtlarımız, evrak işlemlerimiz bitti en son ben işlemimi yaparken biletimi almadan önce bana söylendi ki ‘problem var’ karşımdaki memur bir mail okudu sonra problem var deyip pasaportumu alıp gitti ve bizi bekleme salonuna indirdiler. Uçak diye bir şey yok veya uçak var bilet ücretlerimiz ödenmemiş biz burada mağduruz. Muhatabımız yok, çıkışlarımız polis tarafından iptal edildi. Bizi dışarı attılar şuanda sokakta kalmış vaziyetteyiz. Araçlarımız Mısır topraklarında değil ve bizim haricimizde şu anda 100 kişi daha Dimyat limanında perişan halde 10 gündür bekliyor” dedi.

Tır şoförlerinden Mahmut Kıraç ise şunları söyledi “Yaklaşık yedi sekiz gündür buradayız, mağduruz. Biletlerimiz, pasaportumuz hepsi onaylandı ama gidemiyoruz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şirket yetkililerine dahi ulaşamıyoruz aradığımızda dahi cevap alamıyoruz mağduruz bırakıp kaçırıldık” dedi.

Mağdur durumda olduğunu iddia eden bir başka tır şoförü ise “Türk yetkilileri yok bulamıyoruz en son bulduğumuz yetkili bizim uçağımız burada yalnız bizim uçağımıza iniş izni verilmiyor biz sizi aldıramıyoruz diyorlar” dedi.

Şoför temsilcilerinin telefon ile irtibatlandıkları Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri sorunlarını dinledikten sonra gerekeni yapacaklarını söyledi.

Bu arada bir acenta yetkilisi şoförlere uçaklarının Salı günü kalkacağını söyledi.

Bir cevap yazın