Türkiye’de her 5 kişiden biri kanser riski taşıyor

Dr. Özer, Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin vücutta anormal hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ve yayılması şeklinde bir hastalık olduğunu, tedavi edilmediği zaman hastalığın ölümle sonuçlanabildiğini ifade etti. Dünya’da yüzden fazla kanser türünün bulunduğunu, Ülkemizde her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığının tahmin edildiğini anlatan Özer, kanserlerin yüzde 40’ının sağlıklı beslenme, kansere yol açan enfeksiyonların engellenmesi, yeterli fiziksel aktivite ve tütün kullanmama sayesinde önlenebileceğini söyledi.

Dr. Özer, şunları anlattı: “Bazı kanser türleri cinsiyetle ilişkilidir. Prostat bezi sadece erkeklerde olduğu için, prostat kanseri erkeklerde görülür. Meme kanseri hem kadın hem de erkeklerde görülebilir, ancak kadınların meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Pek çok kanser türü yaşlılarda ortaya çıkar. 50 yaşın üstündeki kişilerde kanser görülme riski daha yüksektir. Bazı ırklarda belli tip kanserler daha sık görülmektedir. Amerikalı zencilerde prostat kanseri daha sık görülür. Sarışınlarda cilt kanseri daha sık görülmektedir.”

Özer, kanserden korunmak için, tütün kullanımından uzak durmak, aşırı güneş ışınlarından korunmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, fazla kilolardan korunmak ve aşırı alkolden uzak durmak gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın