Türkiye’ye zehirli balık satıldı mı?

Norveç Deniz Ürünleri Kurulu Bölgesel Müdürü Maria Kivijärvi Heggen, ”Norveç deniz ürünleri 130 ülkeye ihraç edilmektedir ve bu ülkelerde yapılan kontrollerde endişe verici düzeyde radyoaktivite veya ağır metal bulgusuna rastlanmamıştır” açıklamasını yaptı.

Heggen, İzlanda Eyyafyallayöküll buzulunda meydana gelen patlamanın balıkları etkilediğine ilişkin haberler nedeniyle yaptığı açıklamada, Norveç’in deniz ürünleri güvenli olduğunu, 2010 yılında İzlanda’da meydana gelen patlamanın ardından Norveç deniz ürünlerindeki kirleticilerin düzeyinde herhangi bir artış olduğuna dair bulgu saptanmadığını kaydetti.

Heggen, açıklamasında şunları kaydetti:

”Norveç makamları, Norveç’in deniz ürünlerindeki olası kirleticileri izlemektedir ve 2010 yılında İzlanda’da meydana gelen patlamanın ardından yüksek düzeyde radyoaktivite veya ağır metallerin bulunduğuna dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Haberdeki iddialar oldukça şaşırtıcıdır ve Norveç Deniz Ürünleri Kurulu Norveç’in sağlığa zararlı gıdaları Türkiye ve Güney Afrika’ya ucuza sattığı yolundaki iddiaları hayretle karşılamıştır.

Norveç deniz ürünleri 130 ülkeye ihraç edilmektedir ve bu ülkelerde yapılan kontrollerde endişe verici düzeyde radyoaktivite veya ağır metal bulgusuna rastlanmamıştır. Bu türden, 2010 yılında ya da daha sonra bildirilmiş hiçbir bulgu yoktur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın