Uçağı rötar yapanlara yeni haklar geldi

Bunlar arasında 12 saatten fazla rötar olması durumunda yolcuların rakip havayolu şirketlerin uçaklarıyla uçurulması da var. Yeni haklar çerçevesinde, tazminat gerektiren olağanüstü koşullar da yeniden tanımlanıyor.
 
Örneğin uçaktaki mekanik arızalar bu gruba girmiyor ama doğal afetler ve trafik kontrol görevlilerinin grevi yolcular için tazminat hakkı doğuruyor.

Komisyon 2014’ten önce yürürlüğe girmesi beklenmeyen bu kuralların havayolu şirketleri ve yolcuların haklarına açıklık getireceğini belirtiyor.

Komisyonun ulaştırmadan sorumlu üyesi Siim Kallas, “Önemli olan yolcuların haklarının kağıt üzerinde kalmaması. İşler ters gidince, haklarımızın ne olduğunu kesin olarak bilebilmeliyiz. Mahsur kalan yolcular için önceliğin bir an önce evlerine varmak olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bilgilendirme, yolculara ilgi gösterilmesi ve yeni uçuşun ayarlanmasına odaklanıyoruz” dedi.
 
İzlanda’da 2010’da yanardağdan yükselen kül bulutları nedeniyle Avrupa’da günlerce uçak seferleri yapılamamıştı.
 
Bu dönemde havayollarının sorumlulukları konusunda karmaşa yaşanmıştı.
 
Bazı havayolu şirketleri başlangıçta yolcuların masraflarını karşılama konusunda gönülsüz davranmış, ancak Avrupalı yetkililerin müdahalesiyle geri adım atmıştı.
 
En fazla üç gün konaklama
 
Ryanair yakın bir zaman önce, Faro-Dublin uçuşu için yedi gün bekleyen bir yolcunun Avrupa Adalet Divanı’nda açtığı davayı kaybetmişti.
 Mahkeme, yolcunun otel, yemek ve ulaşım için harcadığı 1130 Euro’yu ödemesi gerektiğine hükmetmişti.
 
Yeni düzenlemelerle havayolu şirketleri de bazı yeni haklara sahip olacak.
 
Buna göre, havayolu şirketleri en fazla üç gün için konaklama bedeli ödeyecek.
 
Hamile veya çocuklu kadınlar ya da yürüme engelliler için üç gün sınırlaması yok.

Bir cevap yazın