Ünlülerden ‘Milli İçki’ değerlendirmesi

Yeşilay Cemiyeti tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Global Alkol Politikaları Sempozyumu’na katılan Başbakan Erdoğan, ”Tek parti iktidarı döneminde alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüştürülmüştür ki lokantalara afişler asılmıştır, alkolün ne kadar faydalı olduğu anlatılmıştır. O dönemde alkollü içkilere halis gıda süsü verilmek istenmiştir. Dahası alkollü bir içki olan bira Cumhuriyet’in ilk yıllarında yayınlanmış olan bazı kitaplarda maalesef milli bir halk içkisi olarak takdim edilmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerini değerlendiren ünlü isimler, şu açıklamaları yaptı:

Gülben ERGEN: ”Pizza mı lahmacun mu? Lahmacun… Cola mı ayran mı? Ayran… Şeker mı hurma mı? Hurma… Çay mı ıhlamur mu? Ihlamur… Hamburger mi tost mu? Tost…”

Ahmet HAKAN: ”Herkesin milli içkisi kendine…”

Deniz Ülke ARIBOĞAN: ”Bu arada kımız, ayran, Türk kahvesi, şalgam suyu, rakı ve benzeri bilumum içeceklerimiz dururken birayı milli içki ilan edenleri kınıyorum.”

Metin UCA: ”Bazı münafıklar, Hitit yazıtlarında bira ve yapımı var felan diyebilirler ama ayranı tanımayan millet nasıl yeksan olmuş bilemeyebilirler.”

Zeki Kayahan COŞKUN: ”Yapay gündemlerin hastasıyım, şimdi bir hafta bunu tartışalım; milli içkimiz nedir? Benim milli içkim (doğrusu içeceğim olacak) yeşil çaydır.”

Ahmet ÜMİT: ”Türklerin milli içkisi de ayran değil, at sütüyle yapılan kımızdır. İçine alkol de konuyor. Fena bir içki değil ama biraz at kokuyor.”

Ece TEMELKURAN: ”Ama beyefendinin konuşmaları da ayran kafasıyla çekilmez ki ! :)”

Harun TEKİN: ”Nasreddin Hoca’nın göle (gerçekte) niye maya çaldığını bilmeden ayran konusunu layıkıyla ele alamayız.”

Ceyhun YILMAZ: ”Bir tek ‘Ayrancılar’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın