Yeni Papa’yı Türkiye’ye davet etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Vatikan Devlet Başkanlığı’na seçilen Papa Franciscus’un resmi papalık ayinine katıldığını hatırlatarak, ”Roma ziyaretim çok iyi geçti. Papa ile yeni bir işbirliği dönemi başlattık. Bu, yalnız kiliselerine değil, bütün insanlığın yararına olacak, bütün insanlık için çığır açacak” dedi.

Bartholomeos, Kadir Has Üniversitesi’nde, üniversitenin kurucusu Kadir Has’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçilmesinden sonra yaptığı bazı jest ve davranışların Papa Franciscus’u kamuoyunda çok sevilen bir şahıs olarak öne çıkardığını ifade eden Bartholomeos, ”Bu durum bu şekilde devam edecektir. Papa Franciscus’un, Hristiyanlara ve bütün insanlığa hizmet vereceğine inanıyoruz. Kendisini patrikhanemize davet ettik. Siz de biliyorsunuz ki, son üç Papa, patrikhanemizi resmen ziyaret etmiştir. Hristiyanların birliği için beraber çalışıyoruz. Kendisi de Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımızın davet etmesi lazım ve eminim ki davet edecektir” diye konuştu.

Vatikan’da, 19 Mart’ta düzenlenen resmi papalık ayinine katılan Bartholomeos, ”Roma ziyaretim çok iyi geçti. Papa ile yeni bir işbirliği dönemi başlattık. Bu, yalnız kiliselerine değil, bütün insanlığın yararına olacak, bütün insanlık için çığır açacak” ifadelerini kullandı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa Franciscus’e 2014 yılının Ocak ayında Kudüs’te buluşma önerisinde bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”Çünkü seleflerimiz tam 50 yıl önce orada bulunup, batı-doğu Hristiyanlığı ilişkilerinde yeni bir dönem açtı. Papa Franciscus’a bu tarihi buluşmanın 50. yıl dönümünü kutlamak için Kudüs’e gitmemizi önerdim. Bunu da memnuniyetle kabul etti. Böylece kutsal yerlere beraber gitmiş olacağız. Beni güzel karşıladı. Roma’da okuduğum için Roma ve Katolik kilisesiyle sıcak ilişkilerim var. Kardinaller, sınıf arkadaşlarım. Yani yeni Papa’yı seçenler arkadaşlarım. Böylece dostluğumuzu insanlığın yararına geliştiriyoruz. Her zaman birlik ve beraberlikten, dostluktan yanayız.” 

Bir cevap yazın