Yıldız: 8 madencinin ölümü incelenecek

Bakan Yıldız, ilk olarak Akyüz ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Yıldız, daha sonra öğle namazını müteakiben madencinin evinin önünde kılınan cenaze namazına katıldı. Muharrem-Kübra Akyüz çiftinin 4 çocuğundan biri olan Muhsin Akyüz’ün kısa süre önce Funda Aykanat ile sözlendiği ve evllik hazırlığında olduğu öğrenildi. Aykanat, cenaze töreni sırasında gözyaşlarına boğuldu. Akyüz’ün naaşı, gözyaşları arasında kılınan cenaze namazının ardından Uzungüney Köyü Hamdiler Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yıldız, buradan TTK Kozlu Müessesi Müdürlüğü’ne giderek olayla ilgili son durum hakkında bilgi aldı. Kuyu başında bekleyen acılı aileleri ziyaret eden Bakan Yıldız, olay hakkında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

 YILDIZ: DENETİM ÖZEL VE KAMU DİYE AYRILMAZ

Bakan Taner Yıldız, ihmal ihtimali ile ilgili “Herhangi bir kusur varsa bunun üzerine direkt ve doğrudan cesaretle gideceğiz. Bu tür cümleleri önceden söylemek son derece sakıncalıdır.” diye konuştu.
Metan gazının boğucu özelliğine değinen Yıldız, şunları söyledi: “Metan gazı zehirli değildir, ama boğucu bir gazdır. Oksijen miktarının azalmasından dolayı böyle bir basınç oluştu. Sekiz işçi kardeşimiz, üçü yer altında olmak üzere beşi defnedilmeye başlandı. Bu esnada oksijen miktarı azaldığı için ölüm sebepleri böyle görünüyor. Adli ve idari soruşturmalar tamamlanıncaya kadar teknik konuda bir fikir yürütmemeye gayret ediyoruz. Arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Bu konuyla alakalı bin 500 ton kömürün, basınçla deşarjın bulunduğu yerden tarafımızın olduğu yere geldiği bilgisi var. Üç arkadaşımız orada. Akşama doğru, metan gazının sınırları içerisinden arkadaşlara ulaşma çalışmaları başlayacak. Kurtarma ekiplerini riske atmadan bu çalışmaları götürmemiz gerekiyor. Allah beterinden korusun, bir daha böyle bir kazanın yaşanmamasını ümit ediyoruz.”

Denetimin özel ve kamu sektöründe ayrıcalıklı olmadığını belirten Yıldız, “Denetimin özel sektörü kamu sektörü olmaz. Bizim burada kurallarımız var. Bu kuralların özel sektöre uygulandığında ağırlaştırılan veya hafifletilen, kamu sektörüne uygulandığında ağırlaştırılan veya hafifletilen yanı olmaz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile alakalı konularda Çalışma Bakanımız buraya geldi. O da denetimlerini sürdürecek. O arada geçen sürede ne olduğunu, adli ve idari soruşturmalar neticelendiğinde kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.
Bakan Yıldız, daha sonra Kozlu Aziziye Camii’nde Köksal Kadıoğlu’nun cenaze namazına katıldı.

ALMANYA’DAKİ KARDEŞİN GÖZYAŞLARI

Almanya’da yaşayan Emine Sarısoy da, “Abi sana yer altına girme dedim. Sen de bana ‘5 sene kaldı kardeşim, emekli olayım bırakacağım’ demiştin.” şeklinde ağıt yaktı.

Bir cevap yazın