Yüzde 10’u trafik canavarı

Amerikan Bebek ve Çocuk Güvenliği kurumunun araştırmasına göre, kadınlar doğumdan sonra dikkatsiz olduklarını kabul ediyorlar. İstatistikleri göre, annelerin yüzde 10’u trafik kazası yaşadı. 

Araştırmaya göre, yeni annelerin arabada çocukları da varken yaptıkları dikkatsiz davranışlar ciddi sorun oluşturuyor.

Yeni doğum yapan kadınların, uykusuz gece geçirmeleri de bu dikkatsizlikte büyük etken. Yeni doğum yapan anne, ortalama ancak 5 saat uyuyabiliyor ve uykusu da sürekli kesintiye uğruyor.

Bebeklerini arka koltuktayken araba kullanan her 4 yeni anneden üçü, cep telefonu kullanıyor, mesaj atıyor, mesajları okumaya çalışıyor. Normal şoförlerin ilgilsini de dağıtan bu hareketler, yeni annelerin daha fazla kaza riski yaşamasına ve yaşatmasına neden oluyor.

Araştırmaya göre, yeni annelerin neredeyse yüzde 10’u, araçta bebekleri de varken kaza geçirdi. Bu oran normal sürücülerin tam üç katı daha fazla.

Uzmanlar, tüm şoförlerin yanısıra, yeni annelere araba kullanırken cep telefonundan uzak durmalarını öneriyor. Araştırmaya göre, yeni annelerin yüzde 78’i telefonla konuşurken, yüzde 28’i mesaj okuma ve yazmayla uğraşıyor.

Uzmanlar, çocukların ağlamaları veya başka isteklerinin ortaya çıkmasının da sürekli annelerin ilgisini dağıttığını belirtirken, bebeklerin mümkünse evde kalmalarını veya bir arkadaşlarından yardım istemelerini de öneriyor.

Bir cevap yazın